مدار اینورتر

تبدیل برق 12 به 220 ولت

دوستان زیادی درخواست مدار اینورتر را داشتند که به اجمال مدارات اینورتر را شرح می دهم تا در صورت نیاز آن را ارسال کنم و در غیر این صورت از ایمیل های تکراری جلوگیری شود.

مدارات اینورتر یا مبدل ولتاژ در مدل های مختلف dc به ac  و یا dc به dc بنا به کاربرد های مختلف ساخته و عرضه می شوند. در این مدارات که می توانند کاهنده یا افزاینده باشند از تکنولوژی های فراوان و سلیقه ای بهره جسته اند.

مثلا مدار نوسان ساز می تواند ترانزیستوری ، آیسی و یا حتی شارژی دشارژی خازنی و یا مدارات الکترومکانیکی  و یا میکرو کنترلری باشد.در کل عملکرد مدار فرقی ندارد و وظیفه ساخت ولتاژ مورد نیاز از ولتاژ مرجع را بر عهده دارد.

نقطه قوت یا ضعف این مدارات در استیبل یا پایداری ولتاژی ،جریانی و فرکانسی در خروجی و میزان مصرف در حالت بی باری یا کم باری است.

این بدان معنی است که مدار باید بتواند از ابتدای استارت مثلا ولتاژ 13.8 ولت باتری تا انتها یعنی 10 ولت باتری خروجی ثابت حدودا 220  ولت در بی باری  و زیر بار را داشته و حفظ کند

در ضمن منحنی جریان و ولتاژ و فرکانس ثابتی را تبعیت نماید یعنی فرکانس کاری مدار در همه شرایط یکسان باشد و تغییر عمده ای نکند.

جریان بی باری یکی دیگر از پارامترهای بسیار مهم می باشد.مثلا شما از 100 وات قدرت یک اینورتر 1000 واتی جهت روشن کردن یک تلویزیون استفاده می کنید. در این حالت مدار باید 100 وات از باتری استفاده کند نه 1000 وات که این ضعف در مدارات اینورتر ترانسی به چشم می خورد و بخش عمده ای از انرژی در بعضی مواقع هدر می شود.

ولی در مدارات جدید سوئیچینگ این مشکلات حل شده و شما زمانی که از مدار با جریان پایین استفاده می کنید مدیریت بسیار خوبی روی باتری خود داشته و زمان بیشتری از آن بهره می گیرید.

در ضمن امکاناتی نظیر:

 1- سیستم خنک کننده هوشمند یا فن اتوماتیک که همیشه کار نمی کند و معمولا زمانی فعال می شود که یا بیشتر از نصف توان خروجی استفاده داشته باشد یا مدارات حساس گرم شده باشند.

2 - آلارم اضافه بار یا جریانی بیش از قدرت دستگاه

3- آلارم افت ولتاژ یا افزایش ولتاژ در ورودی

4- فرکانس و ولتاژ نسبتا ثابت

5- قطع کن اتوماتیک ولتاژ در مواقع کمبود ولتاژ ورودی جهت دشارژ نشدن کامل باتری

6 - وزن کم در مقایسه با نمونه های ترانسی 1000 وات حدود 1 کیلو گرم  در مقابل 10 الی 15 کیلو گرم.

7-فیوز الکترونیکی اضافه بار یا اتصال کوتاه در مصرف کننده

پس می توان نتیجه گرفت سیستم سوییچینگ جدید مزایای بسیاری در مقابل سیستم قدیم دارد و هدف از ارائه مدارات قدیمی فقط نوعی آموزش اصول کارکرد محسوب می شود نه جنبه ساخت و اقتصادی

تصویر مدار اینورتر
مدار اینورتر

منبع : http://www.omidravanro.com/amuzesh%20inverter.html

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 بهمن 1392    | توسط:    |    |
نظرات()